Банк портретів / Земцева Віра, Єсипенко (Земцева) Алла

Земцева Віра, Єсипенко (Земцева) Алла

Віра Земцева вчителювала в м. Мелітополь Запорізької області. Виховувала двох дітей – Аллу та Владика. На початку жовтня 1941 р. місто окупували гітлерівські війська. Школу, де працювала Віра, закрили, тож їй довелося працювати прибиральницею в будівлі, де розміщувалася німецька комендатура.

У грудні 1941 р. Віра зустріла свою давню приятельку Антоніну Ципарську, з якою ділила студентську лаву в педагогічному училищі. Жінки не зустрічалися багато років. Антоніна розповіла, що заміжня за євреєм і вони мають п’ятирічну доньку Жанну. Ще на початку німецько-радянської війни чоловіка її мобілізували й відправили на фронт, а доньку їй доводиться переховувати. Певний час дівчинка перебувала в батьків Антоніни, але те місце стало небезпечним. Дізнавшись про поневіряння подруги, Віра запропонувала сховати Жанночку в себе вдома. У її оточенні ніхто не знав про єврейське походження цієї дитини. Так дім Земцевих став рідним і для неї. Згодом мала звикла до нової родини, потоваришувала з Віриними дітьми. Коли жінка ходила на роботу, однолітки Жанна і Владик залишалися під опікою 12-річної Алли, яка годувала менших і віддано про них дбала.

Віра пояснила дітям, що може статися, коли Жанну впізнають сусіди чи просто перехожі, тому Алла стежила за тим, щоб діти не виходили з дому на подвір’я. Помітивши людей у військовій формі, які наближаються до будинку, – зачиняла дівчинку в коморі. Раз на кілька тижнів до Жанни приходила її бабуся, але мати її майже не провідувала, боячись викрити схованку. Так вони прожили під німецькою окупацією два роки.

Восени 1943 р., напередодні вигнання нацистів, м. Мелітополь кілька днів обстрілювали і бомбардували. Лише тоді Антоніна забрала доньку й вони переховувались у бункері. Віра з дітьми теж тимчасово покинула місто, щоб повернутися туди після приходу радянських військ 23 жовтня 1943 р.

Довгі роки після завершення війни Жанна та її родина підтримували дружбу зі своїми рятівниками. У 2001 р. Віру Земцеву та її дочку Аллу Єсипенко (Земцеву) визнано Праведниками народів світу.

Світлана Демченко

м. Київ

Національний музей історії України у Другій світовій війні

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека